Pärnumaal Tõhela Järve Puhkekülas korraldati 10.-12. augustil esmakordselt rahvusvaheline Eesti Naturismi Järvelaager 2019, milles oli osalejaid Eestist, Soomest ja Venemaalt.

Kolmepäevases järvelaagris tegeleti vestlusringide, fotograafia, massaaži, kehakunsti, suplemise, saunatamise, paatide ja kanuudega sõitmisega. Saunamaja ja selle ümbrus oligi kõige populaarsem koht, kus veedeti aega kuni varaste hommikutundideni.
Paljude eestlaste jaoks oli see esimene kogemus olla alasti väljaspool pere- ja sõpruskonda. Järvelaagri esimestel tundidel oli veidi teadmatust, et kuidas toimida… Keegi isegi küsis humoorikalt, et mis kell võib püksid ära võtta. Tegelikult oli päeval ilm ka natuke jahe ja seetõttu ei kiirustatud alasti olemisega. Olgu öeldud, et naturismis ei olegi alasti olemine kohustuslik. Igaüks võib olla nii, nagu tal endal mugavam on. Siiski õhtupoole läks ilm soojemaks ja alasti inimesi oli üha rohkem.

Eesti Naturismi Järvelaager 2019 - alasti suplus
Eesti Naturismi Järvelaager 2019 – Alasti suplus. Autor Risto Rautee.

Järvelaagri korraldamisele andis impulsi Soome ligi 400 liikmeline naturismiühing Luonnonmukaiset ry – mille juhatuse aseesimees Heli Rämö tegi elustiiliturundajale ja ürituste korraldajale Don Simon Tompel ettepaneku korraldada rahvusvaheline naturistide kokkutulek sellel ajal, kui Soome naturistid on iga-aastase traditsiooni kohaselt Pärnus puhkamas.
Algselt plaanisime korraldada suurejoonelisemat festivali Pärnu kesklinnas nii privaatses kui ka avalikus ruumis Naisterannas. Kui jõulueelsel ajal selgus, et me ei saa Pärnu linnavalitsuselt luba korraldada kunsti- ja spordivõistlusi Naisterannas, hakkasime otsima alternatiivset looduskeskkonda ja majutust. Kuna Eesti suvepealinn Pärnu on turistide seas populaarne, oli selles ajavahemikus vaba majutuse ja looduskeskkonna leidmine üsna keeruline.

Eesti Naturismi Järvelaager 2019 – õhtu Tõhelas. Autor: Hannes Rohtma
Eesti Naturismi Järvelaager 2019 – õhtu Tõhelas. Autor: Hannes Rohtma

Tõhela Järve Puhkeküla sai valituks peamiselt võimaluste ja klienditeeninduse taseme pärast – mis Eesti tavapärast teeninduskultuuri arvestades oli tähelepanuväärselt kiire ja asjalik. Kui teised ei reageerinud detsembri teisel poolel infopäringule üldse või vastati, et ollakse kollektiivpuhkusel 2-3 nädalat – siis Tõhela Järve Puhkeküla omanik Ville Vulkan vastas kõikidele küsimustele ühe-kahe päeva jooksul, seda isegi nädalavahetustel ja hilistel õhtutundidel.
See tekitas ka ürituse korraldajale turvalise tunde, et tegemist on sõbraliku ja vastutustundliku partneriga – kellega koostöös on rahvusvahelise ürituse korraldamine tavapärasest lihtsam. Sellist operatiivset teenindust sai kogeda ka ürituse toimumise ajal. Ükskõik, mida meil vaja läks, olgu need täiendavad sauna küttepuud, arvuti toitekaabel, auto käivitamisabi – sai see 15 minutiga ära korraldatud.
Linnuvaatlejate, kalameeste, sõpruskondade ja alasti puhkajate lemmik Tõhela Järve Puhkeküla asub Pärnu kesklinnast 40km ja Tõstamaalt 10km kaugusel, Männikuste külas, Kalli-Tõstamaa mnt. 15. kilomeetriposti juurest väravast sisse keerates.
Tõhela Järve Puhkeküla on tavaolukorras vabalt ligipääsetav territoorium – kus käivad nii kalamehed, külaelanikud ja kui ka muud laiema ringi inimesed. Alasti saab olla saunamajas ja selle lähiümbruses, mis jääb muust territooriumist natuke eemale ja privaatsust pakub haljastus nii maal kui vees. Selleks, et kogu territooriumi võimalused oleks ainult alasti puhkajatele – tuleb kogu Tõhela Järve Puhkeküla rendile võtta.
Huvi järvelaagri vastu oli ülemaailmselt kuid lühikese etteteatamise tõttu olid naturismiühingutel puhkuseplaanid juba tehtud. Tähelepanuväärne oli ka Brasiilia naturismiportaali jornalolhonu.com omaalgatus, kes tõlkis laagri info ühe päevaga Portugali keelde ja seetõttu oli Eesti Naturismi veebikeskkonnas välismaiseid külastajaid Brasiiliast kõige rohkem.
Kuna naturistid tavaliselt ei soovi avalikku tähelepanu, siis leppisime Reporteriga kokku, et teeme videomaterjali ise nende inimestega, kes on nõus videole jääma ja Reporter teeb intervjuud. Laagrilised kartsid küll, et meedia kajastab asju teistmoodi kui tegelikkus, et saada vastuoludega rohkem klikke, vaatajaid aga kõigi üllatuseks tegi Kanal 2 Reporter sellest laagrist positiivse,
laiema ringi inimeste teadlikkust tõstva kajastuse – mida võib võtta isegi kingitusena valdkonna edendamisel.

Osaleja-modell Susanna Saar annab Kanal 2 Reporterile intervjuud. Järvelaagri korraldaja Don Simon Tompel hoiab mikrofoni.
Osaleja-modell Susanna Saar annab Kanal 2 Reporterile intervjuud. Järvelaagri korraldaja Don Simon Tompel hoiab mikrofoni. Autor Hannes Rohtma.

Meie Järvelaagrit ja alasti puhkust kajastas telekanal Kanal 2 Reporter kahel korral:

Kui mõni valdkonnaga mitte seotud isik mõtleb, et miks peaks nii paljud inimesed tulema kokku ja olema alasti, kui seda on palju mugavam, turvalisem olla oma pere- ja sõpruskonnas. Ega ei peagi. Tavaliselt naturistid ongi alasti koos oma elukaaslase, pere- ja sõpruskonnaga. Kuid siiski vahelduseks soovitakse avardada oma silmaringi, saada uusi teadmisi, kogemusi ja leida suuremast seltskonnast uusi sõpru, tegevuskaalasi sarnase maailmavaatega inimeste hulgast. Ka järvelaagris sõbruneti kiiresti, veedeti koos vaba aega, vahetati kontakte ja nii mõnigi eestlane osaleb nüüd ka Soome naturistide üritustel.

Eesti Naturismi video Tõhelast:

Järgmine rahvusvaheline järvelaager on toimub 31. juuli – 02. august 2020 samas kohas ja piletimüük on juba avatud Fienta.com https://fienta.com/naturism2020

Laager on suunatud Eesti Naturismi Kogukonna, INF (International Naturist Federation) liikmesühingute ja/või rahvusvahelise veebikeskkonna Naturism.Network liikmetele.
Erinevate elustiilide sh. rahvusvahelise turismi, naturismi, alasti puhkuse turundus- ja kogukonnaveebilahendusi pakub elustiiliturundus-ettevõte Lifestyles Marketing OÜ.

Saad artikli allalaadida PDF dokumendina: https://naturism.ee/pub/2019-Eesti-Naturism_Eestis-pandi-nurgakivi-alasti-puhkuse-arengule.pdf

NB! Aita kaasa naturismi arengule ja populariseerimisele! Jaga seda postitust oma sõpradele, tuttavatele – kes võiks olla ka naturismist huvitatud. Tänan! 🙂